FotoRegionŻukowice

Kończą remont. W tej gminie to jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach! [ZDJĘCIA]5 min na czytanie

Kończą remont. W tej gminie to jedna z najważniejszych inwestycji w ostatnich latach! [ZDJĘCIA]

To jedna z najważniejszych gminnych inwestycji w ostatnich latach – budynek w którym znajduje się kolejno apteka, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i ośrodek zdrowia od kilku miesięcy jest w remoncie. Ale prace dobiegają końca. Wójt Krzysztof Wołoszyn oprowadzał nas po tym obiekcie. Pokazywał, chwalił. – To będzie nowoczesny budynek – nie ukrywał, że kopciucha na węgiel zastąpią panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. – Zmienia się niemal wszystko – dodawał.

Większa część prac została już zakończona. Apteka jest po remoncie. Także GOPS, ale na razie ten i tak funkcjonuje w pomieszczeniach szkoły podstawowej. Bo w jego miejscu, tutaj obok przychodni, leczy się mieszkańców. – Nie chcieliśmy przerywać ciągłości przyjmowania pacjentów. Udało nam się to. Ośrodek na razie jest w miejscu GOPS-u, potem wróci na swoje miejsce – wyjaśniał Wołoszyn. Modernizacja obejmuje wymianę pokrycia dachowego, ocieplenie zewnętrzne ścian i fundamentów oraz stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. I wiele innych rzeczy, bo można powiedzieć śmiało – pozostały tylko stare mury. – Serce się raduje, gdy się na to patrzy, bo ludzie czekali na to latami – przyznawał. Możliwość przebudowy budynku pojawiła się wraz z rządowymi pieniędzmi. Chodzi dokładnie o Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Właśnie z tej puli do gminnej kasy wpłynęło 1,6 mln zł na ten cel. Szacowano, że gmina do interesu dołoży około 600 tys. zł. Będzie to większa kwota. Już dziś wiadomo, że około 300 tys. zł. Zwiększył się po prostu zakres prac. – Zazwyczaj tak się dzieje przy remontach starych budynków. Wiele dodatkowych rzeczy do wykonania dochodzi w trakcie prac budowlanych. Chcemy zrobić wszystko tak, by służyło na kolejne lata – podkreśla wójt. Jednym słowem – bez fuszerki.

Wykonawcą inwestycji jest firma Sobota. – Dotrzymuje terminów, bo prace odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem – zdradza wójt. Oznacza to, że pod koniec września firma opuści plac budowy. Wtedy niezbędne pozostanie tylko uzyskanie pozwoleń i w połowie października na swoje miejsce wróci ośrodek zdrowia oraz GOPS. – Tutaj w pomieszczeniach przeznaczonych na ośrodek zdrowia znajdować będzie się gabinet lekarza pierwszego kontaktu, obok dentystyczny i rehabilitacyjny – pokazuje nam głowa gminy. Powstanie też winda dla osób starszych i niepełnosprawnych. A koszty utrzymania tego budynku znacząco spadną – oczywiście dzięki nowoczesnej instalacji oraz ekologicznym źródłom energii. Na pewno będzie też bardziej komfortowo. – Patrząc na nasz budżet, to powiem krótko: robimy coś wielkiego – wójt ma nadzieję, że zadowoleni będą mieszkańcy, bo przecież ich opinia jest najważniejsza.
RED

Zobacz inne

Więcej w Foto