my:GaworzyceRegion

Odnowili obraz świętej Jadwigi Śląskiej. Dziękują mieszkańcom i darczyńcom1 min na czytanie

Odnowili obraz świętej Jadwigi Śląskiej. Dziękują mieszkańcom i darczyńcom

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłobuczynie informuje, że zakończyły się prace konserwatorsko-restauratorskie przy obrazie sztalugowym ,,Święta Jadwiga Śląska” z kościoła w Kłobuczynie.

– Zły stan zachowania tak cennego obrazu z wizerunkiem patronki naszego kościoła był powodem decyzji o podjęciu wspólnych działań zmierzających do uratowania tego dzieła dawnych mistrzów malarstwa śląskiego na jubileusz 800-lecia Kłobuczyna. Nie było to łatwe przedsięwzięcie. Wśród wielu przeciwności formalnych i nieformalnych wierzyliśmy, że z pomocą opieki patronki kościoła w Kłobuczynie sprawy trudne a wręcz niemożliwe związane z renowacją tego obrazu zakończą się pozytywnym finałem – piszą strażacy.

Dodają, że dzięki wsparciu obecnych i dawnych mieszkańców parafii Kłobuczyn, sympatyków historii nich wsi oraz przekazanym darowiznom udało się. – Renowację przeprowadziła pracownia konserwatorska dzieł sztuki mgr Joanny Pieczykolan-Miziury z Katowic. Dzięki jej zaangażowaniu i fachowej pomocy oraz wykonanej pracy obraz sztalugowy z wizerunkiem Św. Jadwigi Śląskiej powrócił do naszego kościoła w pełni blasku. Dziękujemy wszystkim darczyńcom z naszej parafii oraz dawnym mieszkańcom Kłobuczyna z Głogowa, Zielonej Góry, Poznania, Krakowa, Warszawy i Hanoweru oraz Prezesowi firmy STREFA998 – Kamilowi Halarewiczowi za bezinteresowną pomoc w bezpiecznym przewiezieniu tak cennego obrazu zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i pozytywny finał powrotu dzieła do kościoła na święto patronki 15 października 2022 roku i jubileusz 800-lecia wsi – kończą.
RED

Zobacz inne

Więcej w my:Gaworzyce