Gmina GłogówRegion

Koło Gospodyń Wiejskich w Serbach! Plany są ambitne2 min na czytanie

1

– Chyba jesteśmy najmłodszym kołem gospodyń w całym powiecie głogowskim! – mówi Maria Stadther (65 l.). Koło Gospodyń Wiejskich w Serbach powstało w lipcu ubiegłego roku. Obecnie to 18 kobiet, starszych i młodszych. Najmłodsza jest Katarzyna Serdyńska (38 l.), najstarsza zaś Hanna Baranowska (80 l.).

Gospodynie prężnie działają. W ostatnich miesiącach zorganizowały wiele akcji. Najważniejsza z nich to szycie maseczek ochronnych dla mieszkańców swojej gminy. – Liczymy je w tysiącach i dalej szyjemy – zapewniają.

Potrzeby są duże. Obecnie nie mają jeszcze swojej siedziby. Organizują się w wiejskiej świetlicy, choć są zapewnienia, że dostaną swoje lokum. Każdego miesiąca kobiety wpłacają na funkcjonowanie koła składkę członkowską – po 10 zł. Otrzymały też pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – 3 tys. zł. Nieco więcej, bo 4 tys. zł, z budżetu gminy. – Na rozruch wystarczy! – zapewnia Irena Pasiak (67 l.).

Ale jest szansa, że tych pieniędzy w kołach gospodyń będzie więcej. Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Do podziału na ten rok jest 40 mln zł. – Ostatnio udało nam się zakupić stroje folklorystyczne, ale tylko sześć par obuwia. Ale jeżeli uda nam się złożyć wniosek i otrzymać wsparcie od państwa, to chcielibyśmy urządzić swoją nową siedzibę – planują.

I mają nadzieję, że będzie coraz więcej chętnych do wspólnego działania. – Oby to działo się z pokolenia na pokolenie. Oby przetrwało na lata. Trzeba pochwalić też mężczyzn, bo o co ich nie poprosimy, to zrobią to dla nas – zachwala z kolei Maria Przytulska (68 l.).

Na razie niestety, ze względu na epidemię koronawirusa, nie spotykają się.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Gmina Głogów