Głogowianin Marcin Witczak został wybrany na reprezentanta Polski w European Control Association. Jego zadaniem będzie promowanie osiągnięć polskiej nauki w tym prestiżowym gronie oraz organizacja współpracy naukowo badawczej w ramach EU.
Kim jest prof. dr hab. inż. Marcin Witczak? Jest jedynym w naszym mieście profesorem tytularnym. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał z rąk prezydenta RP w 2015 roku. Specjalizuje się w diagnostyce, monitorowaniu i sterowaniu maszynami z zastosowaniem najnowszych osiągnięć informatyki.
Pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych. Wykłada informatykę, automatykę i robotykę. Jest ekspertem w Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont Europa. Zainteresowania badawcze prof. Marcina Witczaka koncentrują się wokół zastosowania metod obliczeń inteligentnych, takich jak logika rozmyta i sztuczne sieci neuronowe w układach automatyki i robotyki. W szczególności badania dotyczą diagnostyki i sterowania tolerującego uszkodzenia powyższymi układami.
Ale to nie wszystko, gdyż jest także aktywnym głogowskim działaczem społecznym: jednym z założycieli i prezesem stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa.
Moja rodzina pochodzi z Kresów. Babcia przeszła Syberię, wróciła z polską armią – z platerówkami - do kraju. Niestety, po powrocie nie opowiadała o swojej przeszłości. Może się bała, może nie chciała. W dorosłym życiu zainteresowałem się losami swojej rodziny, które okazały się bardzo ciekawe. Wciągnęli mnie w to przyjaciele z Głogowa
– przyznaje Marcin Witczak.
Z Zielonej Góry przyjechał do Głogowa w 2008 i rozpoczął pracę na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Tutaj poznał swoją żonę, siostrzenicę Jerzego Akielaszka, największego propagatora pamięci o Kresach Wschodnich w naszym mieście.
Nie skończyło się na ślubie z głogowianką. Panowie Akielaszek i Witczak w 2017 r. założyli Głogowską Edukację Kresową, która z założenia ma propagować pamięć o przeszłości Kresowiaków wśród młodych i starszych pokoleń. Tak się od lat dzieje, a stowarzyszenie jest coraz bardziej popularne wśród głogowian. Ostatnie imprezy, jakie zorganizowało, to przegląd piosenki kresowej, spektakl w teatrze „Ten drogi Lwów, to miasto snów” czy festiwal kuchni kresowej naszych babć.
W ten sposób kultywujemy pamięć o naszych przodkach. To bardzo ważne, gdyż pamięć ta zamiera, a my chcemy przypominać i edukować. Dzięki nam nawet młode osoby dowiadują się, gdzie mieszkali i jak żyli ich przodkowie
– tłumaczy Marcin Witczak.
Europejskie Stowarzyszenie Kontroli (EUCA) jest organizacją non-profit, która promuje inicjatywy dotyczące wymiany naukowej, rozpowszechniania informacji, sieci badawczych i transferu technologii w dziedzinie systemów i kontroli w Europie.
(DN)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz