Zamknij

Pęcław może dostać nawet 1 mln zł na odnowę zabytku. Potrzebna pomoc mieszkańców

16:35, 24.02.2023 Bartosz Leciej Aktualizacja: 16:35, 24.02.2023
Skomentuj

Znajdujący się w Białołęce pałac jest pięknym i wiekowym zabytkiem z bogatą historią. Obecnie jednak zabytek znajduje się w nie najlepszym stanie. Krótko mówiąc popada w ruinę. Kiedyś służył do celów mieszkalnych dla wielu rodzin, a dziś swój dom znajduje w nim już tylko jedna. Dlatego gmina Pęcław zachęca wszystkich tych, którym zależy na utrzymaniu zabytku, by zgłaszali go do konkursu.

Konkurs "Nasz Zabytek" to ogólnopolski konkurs prowadzony przez fundację Most the Most. Fundacja pomoże ocalić lokalne zabytki. Jeśli wielu mieszkańców zgłosi Pałac w Białołęce do konkursu, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który jest właścicielem budynku, na jego odnowę uzyska nawet do 1 mln zł dofinansowania. Zgłoszenia można składać do 5 marca.

- Zabytek muszą zgłosić mieszkańcy, niekoniecznie z Białołęki czy Pęcławia. Wymagane jest jedynie podanie imienia, nazwiska i maila - mówi Justyna Ciarach z urzędu gminy Pęcław. - Warto zadbać o ten nasz zabytek, bo mógłby się stać wizytówką gminy, a poza tym domem dla większej ilości rodzin. Wszystko w rękach mieszkańców - dodaje.

Jeśli uda się zdobyć dofinansowanie, właściciel zabytku przeznaczy pieniądze na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie przez mieszkańców funkcji społecznej. Dzisiaj w pałacu mieszka jedna rodzina, ale nie zawsze tak było. Budynek ma więc potencjał i można w nim stworzyć więcej mieszkań.

Inicjatywę można wesprzeć wchodząc na stronę fundacji Most the Most i klikając "Zgłoś zabytek".

RED

fot. Urząd Gminy w Pęcławiu

(Bartosz Leciej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%