Zamknij

Przejście podziemne w Serbach? Nowe opcje dla obwodnicy Głogowa.

16:48, 18.03.2023 GH Aktualizacja: 17:00, 18.03.2023
Skomentuj

Podczas wideokonferencji Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy GDDKiA (8.03.), z udziałem przedstawicieli ministerstwa infrastruktury, straży pożarnej, PKP i samorządowców, projektant omówił koncepcję programową dla wariantu PN4 oraz zgłoszone uwagi. W tym wnioski złożone w 2019 roku i ponawiane przez wójta gminy Głogów Bartłomieja Zimnego. Pierwszy dotyczył zakończenia obwodnicy w Starych Serbach, gdzie trasa włącza się w drogę krajową nr 12.  – Chciałem, by przedłużyć obwodnicę za zjazd do Kluczy, żeby mieszkańcy Kluczy i Starych Serbów mogli byłą „12” dojechać do Głogowa i Serbów, bez włączania się w obwodnicę, na której będzie bardzo duży ruch – mówi wójt Zimny. Jego zdaniem wprowadzenie takiej zmiany jest realne, choć zwiększy koszty. Obwodnicę trzeba byłoby wydłużyć o kilkaset metrów. 

Na spotkaniu KOPI zaprezentowano alternatywny dla przedłużenia obwodnicy wariant z wybudowaniem na szerokim poboczu przedłużenia drogi gminnej od Kluczy do Serbów i Głogowa, bez włączania się w obwodnicę. Koszt to 3 mln zł. Na zmianę pierwotnego rozwiązania wójt Zimny naciskał od początku. Również ze względu na rolników. – Naprawdę ułatwiłoby to życie mieszkańcom Starych Serbów i Kluczy. Nie wyobrażam sobie inaczej i muszę to przeforsować – zapowiada. – Jeśli nie można przesunąć obwodnicy na północ, to chociaż ją wydłużmy – dodaje Bartłomiej Zimny. W jego ocenie budowa łącznika też jest do przyjęcia, a podrożenie inwestycji o 3 mln zł, by ułatwić życie mieszkańcom dwóch wsi, to dla GDDKiA nieduży koszt. 

Jest dobra wiadomość dla mieszkańców Serbów. W koncepcji uwzględniono wnioski wójta o powiększenie przepustu dla rowu SS-3 oraz o przejście pieszo-rowerowe na wysokości ul. Kościelnej. To by oznaczało, że wieś nie będzie odcięta od Lasku Serbskiego. Wójt zdradza, że chodzi o przejście podziemne pod obwodnicą. – Jest planowane. To jest na razie ogólna koncepcja – Bartłomiej Zimny tłumaczy, że  firma, która wygra przetarg, przygotuje szczegółowy projekt do pozwolenia na budowę. 

Projektant nakreślił rozwiązanie z przejściem i drogą z Kluczy i Starych Serbów jako wariant rezerwowy II. – Walczę, żeby został wariantem podstawowym i taki poszedł do przetargu – zapowiada wójt Zimny. Czy to się uda, okaże się najpóźniej za dwa miesiące. Do lata GDDKiA szykuje się do ogłoszenia przetargu. 

KOPI analizowała też wnioski dotyczące powiększenia trzech planowanych rond. Dwa złożył wójt wspólnie z LSSE. Dotyczą rond na węźle Lotnisko (Rapocin) i Głogów Serby koło Grodźca Małego na potrzeby przyszłej strefy aktywności gospodarczej. Ronda mają być turbinowe, szersze i bardziej przepustowe. 

Trwa analiza wszystkich zgłoszonych stanowisk. Jak podaje GDDKiA, zakończenie prac projektowych, z uwzględnieniem uwag KOPI dla budowy obwodnicy Głogowa, jest planowane jest w drugim kwartale. Wynikiem będzie przygotowanie i ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót w formule projektuj i buduj oraz nadzór inwestorski, po zatwierdzeniu aneksu do programu inwestycji – z uwagi na wzrost wartości zadania. Trasa obwodnicy w wariancie PN4 po zachodniej stronie Głogowa będzie przebiegać przez tereny gmin Radwanice, Żukowice, Kotla, Głogów i miasto.  Początek trasy w gminie Radwanice na północnym rondzie węzła Głogów Zachód, czyli na skrzyżowaniu drogi ekspresowej S3 z drogą krajową nr 12, a koniec w Starych Serbach. 

 
 
 
 
 
 
(GH)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

GośćGość

0 0

A co z drogą do Krzekotowa?? 20:11, 19.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%