Zamknij

Odbudowa zamku głogowskiego (część pierwsza)

15:09, 23.03.2022 strony

Zamek Książąt Głogowskich - jak wiele innych zabytkowych budowli w mieście - uległ poważnemu zniszczeniu podczas walk w 1945 roku. Na jego odbudowę przyszło czekać wiele lat...Karta pocztowa pochodząca ze zbiorów muzeum wykonana została ok. 1960 roku. Zamek sfotografowano od strony zachodniej. Na jego murach widoczne ślady są po kulach. Przez puste otwory okienne zauważyć można brak dalszych ścian. Brak dachu odsłania znacznie wieżę z niemal nieuszkodzonymi blankami. Na wieży widoczne ślady po przylegającym do niej dachu, a po prawej stronie samotnie stoi zwieńczenie szczytu elewacji skrzydła południowego.

Początkowo zamek miał być - podobnie jak dzisiaj kościół pw. św. Mikołaja - trwałą ruiną, dlatego w ramach prac zabezpieczających, przeprowadzonych na początku lat 60. XX wieku, obiekt przykryto dachem oraz rozpoczęło jego odgruzowywanie. Wykonano także częściowe uzupełnienia ubytków w murach zamku i wieży, której dodatkowo zlikwidowano blanki. Największą jednak zmianą, wprowadzoną w architekturę bryły zamku było rozebranie jego południowego skrzydła do wysokości parteru.

W zbiorach archiwalnych muzeum znajduje się kilkanaście zdjęć miasta wykonanych w 1966 roku. Na jednym z nich uchwycono zamek. Fotografia przedstawia fragment południowego skrzydła budowli, które jest już częściowo rozebrane. Na wieży widoczne otwory po belkach stropowych. Skrzydło zachodnie nie ma jeszcze zadaszenia. Prace budowlane prowadzone były przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze. Odbudowę planowano zakończyć do 1970 roku.
RED
źródło: MAH Głogów

(strony)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%