Mija już 24. rocznica od otwarcia hali widowiskowo-sportowej w Głogowie. W piątek, 29 maja 1998 roku, uroczyście oddano do użytku wspomniany obiekt, a w ceremonii otwarcia brały udział władze wojewódzkie - na czele z wojewodą legnickim Wiesławem Saganem, władze miejskie - na czele z prezydentem Jackiem Zielińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Murzyńskim oraz przedstawiciele duchowieństwa, lokalnych firm, zakładów pracy jak i licznie zebrana lokalna społeczność. Gościem specjalnym był projektant hali - prof. Wojciech Zabłocki, znany architekt, który w młodości był również szermierzem, czterokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich, podczas których, wraz z drużyną narodową, zdobył dwa srebrne i jeden brązowy medal.
Starania dotyczące budowy hali w Głogowie zainicjował już w latach 70. Ryszard Matuszak - znany w mieście działacz sportowy. Ówczesne lokalne władze podjęły działania, związane z uzyskaniem wszelkiej dokumentacji i pieniędzy, niezbędnych do wybudowania obiektu. Przyjęto również projekt prof. Zabłockiego. Mijały jednak lata, zanim przystąpiono do realizacji tej inwestycji. Dopiero w połowie lat 80. udało się wylać fundamenty zaś kolejne prace budowlane kontynuowano dopiero na początku lat 90. Największym problemem, przy budowie hali był notoryczny brak środków finansowych, a inwestycja ta ostatecznie pochłonęła 14,6 miliona złotych.
Wraz z otwarciem hali w 1998 roku odbyły się w niej IV Głogowskie Targi Wielobranżowe, które wcześniej odbywały się w głogowskim muzeum oraz w hali sportowej na terenie Jednostki Wojskowej.
Arena ma powierzchnię 2.400 m. kw. i dysponuje 1372 miejscami siedzącymi, zaś pomieścić może nawet 3000 osób. Główna płyta (szczególnie po jej wymianie w 2009 roku, kiedy wylano wielowarstwową podłogę typu Pulastic 2000 RD) została przystosowana do rozgrywania profesjonalnych spotkań różnych dyscyplin sportowych - m.in. piłki ręcznej i futsalu - halowej piłki nożnej. Do dyspozycji dziennikarzy zaprojektowano siedem stanowisk sprawozdawczych (obecnie nieużywanych).
2 marca 2016 roku na fasadzie hali oficjalnie zaprezentowano iluminację świetlną a pomysł na nią zrodził się podczas projektowania nowego pokrycia hali. Ze względu na przeciekającą od lat wodę do wnętrza budowli, niezbędny był remont izolacji tarasów. Natomiast iluminacja zastąpiła odpadające z fasady płytki.
Wspomniany Ryszard Matuszak jest również patronem hali. Uroczyste nadanie obiektowi jego imienia miało miejsce 18 marca 2000 roku. Niestety działacz sportowy nie doczekał tej chwili. Zginął wraz z najbliższą rodziną w wypadku samochodowym 17 maja 1991 roku. Projektant hali - prof. Zabłocki zmarł natomiast 5 grudnia 2020 roku w przededniu swoich 90 urodzin.
Dariusz Andrzej Czaja
Nie chcą wiatraków! Będzie referendum pod Głogowem?
Tylko nie płaczcie że w Polsce prąd drogi i będzie dobrze
Taa
09:32, 2025-07-09
W Głogowie wymieniono ponad tysiąc lamp ulicznych
Wszystko super tylko nie wszystkie przejścia dla pieszych są doświetlone. Uważam że tragedią jest przejście dla pieszych na wylocie Tęczowa -Rubinowa koło Dino. Po zmierzchu nic nie widać.
Krzysztof
08:54, 2025-07-09
Nie chcą wiatraków! Będzie referendum pod Głogowem?
Macie swoje głosy i głosy na rudego. Już wszyscy z was gadali ze uchodzcy tutaj nie przyjada. To sie zdziwiciejak zwiatrakami. Moze oni beda nimi krecic.
Dokładnie
08:53, 2025-07-09
Nie chcą wiatraków! Będzie referendum pod Głogowem?
Tusk na pewno się przychyli do waszych postulatów już to widzę. Głosowaliście wiatraki będą koło chałupy i g.....o zrobicie i dobrze stawiać jestem za.....
Normal
08:48, 2025-07-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz