Zamknij
REKLAMA

24. rocznica od otwarcia hali widowiskowo-sportowej w Głogowie

11:40, 31.05.2022 strony Aktualizacja: 11:40, 31.05.2022

Mija już 24. rocznica od otwarcia hali widowiskowo-sportowej w Głogowie. W piątek, 29 maja 1998 roku, uroczyście oddano do użytku wspomniany obiekt, a w ceremonii otwarcia brały udział władze wojewódzkie - na czele z wojewodą legnickim Wiesławem Saganem, władze miejskie - na czele z prezydentem Jackiem Zielińskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Edwardem Murzyńskim oraz przedstawiciele duchowieństwa, lokalnych firm, zakładów pracy jak i licznie zebrana lokalna społeczność. Gościem specjalnym był projektant hali - prof. Wojciech Zabłocki, znany architekt, który w młodości był również szermierzem, czterokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich, podczas których, wraz z drużyną narodową, zdobył dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Starania dotyczące budowy hali w Głogowie zainicjował już w latach 70. Ryszard Matuszak - znany w mieście działacz sportowy. Ówczesne lokalne władze podjęły działania, związane z uzyskaniem wszelkiej dokumentacji i pieniędzy, niezbędnych do wybudowania obiektu. Przyjęto również projekt prof. Zabłockiego. Mijały jednak lata, zanim przystąpiono do realizacji tej inwestycji. Dopiero w połowie lat 80. udało się wylać fundamenty zaś kolejne prace budowlane kontynuowano dopiero na początku lat 90. Największym problemem, przy budowie hali był notoryczny brak środków finansowych, a inwestycja ta ostatecznie pochłonęła 14,6 miliona złotych.

Wraz z otwarciem hali w 1998 roku odbyły się w niej IV Głogowskie Targi Wielobranżowe, które wcześniej odbywały się w głogowskim muzeum oraz w hali sportowej na terenie Jednostki Wojskowej.

Arena ma powierzchnię 2.400 m. kw. i dysponuje 1372 miejscami siedzącymi, zaś pomieścić może nawet 3000 osób. Główna płyta (szczególnie po jej wymianie w 2009 roku, kiedy wylano wielowarstwową podłogę typu Pulastic 2000 RD) została przystosowana do rozgrywania profesjonalnych spotkań różnych dyscyplin sportowych - m.in. piłki ręcznej i futsalu - halowej piłki nożnej. Do dyspozycji dziennikarzy zaprojektowano siedem stanowisk sprawozdawczych (obecnie nieużywanych).

2 marca 2016 roku na fasadzie hali oficjalnie zaprezentowano iluminację świetlną a pomysł na nią zrodził się podczas projektowania nowego pokrycia hali. Ze względu na przeciekającą od lat wodę do wnętrza budowli, niezbędny był remont izolacji tarasów. Natomiast iluminacja zastąpiła odpadające z fasady płytki.

Wspomniany Ryszard Matuszak jest również patronem hali. Uroczyste nadanie obiektowi jego imienia miało miejsce 18 marca 2000 roku. Niestety działacz sportowy nie doczekał tej chwili. Zginął wraz z najbliższą rodziną w wypadku samochodowym 17 maja 1991 roku. Projektant hali - prof. Zabłocki zmarł natomiast 5 grudnia 2020 roku w przededniu swoich 90 urodzin.
Dariusz Andrzej Czaja

(strony)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%