Po raz kolejny, bo Stachuriada ma wielkie tradycje, spotkamy się na polanie w Grochowicach – to będzie już 29. edycja tej imprezy ku pamięci Edwarda Stachury. Jak będzie wyglądał tegoroczny program?
Tradycyjnie zaczynamy od 18. edycji konkursu piosenki „Pod Wielkim Dachem Nieba”. I tak na polanie zaprezentują się zespoły, które zdobyły kwalifikacje na podstawie nadesłanych nagrań. Podobnie w jubileuszowym, bo dziesiątym, „Nocnym Turnieju Jednego Wiersza” – swoje utwory zaprezentują wybrani przez jury poeci. Oprócz tego koncerty Stanisława Soyki, Kuby Badacha i Kasi Groniec. Ponadto laureatów ubiegłorocznego konkursu oraz tego tegorocznego.
Na polanie nie tylko śpiewa się poezję, lecz także recytuje wiersze. Trzeba rzec, że oba konkursy cieszą się dużym zainteresowaniem. A i ich poziom jest wysoki.
Poezja w wersji pisanej i śpiewanej to sztuka dla wybranych, bo to wymagająca materia. Mamy jednak w kim wybierać, bo śpiewających zespołów zgłosiło się ponad dwadzieścia. Nagrody są zacne, bo dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, te finansowe sięgają 15 tys. zł.
Magia tej polany powoduje, że głogowianie – ale nie tylko, bo do Grochowic w tych dniach zjeżdżają się ludzie z odległych stron i województwa, i kraju – nocują na polanie. Niezwykły klimat to jedno, ale Wy – organizatorzy – dbacie o nich. W jaki sposób?
Najważniejszy jest klimat, przyroda i bezpieczeństwo. Dla tych, którzy zostają z nami na noc, udostępniamy prowizoryczne pole namiotowe z dostępem do wody oraz oświetlenia. Całą dobę działa też gastronomia. A dzięki wsparciu Komunikacji Miejskiej w Głogowie mieszkańcy miasta będą mogli dotrzeć w obie strony, każdego dnia, bezpłatnie.
Z Twoich słów wynika, że to wszystko, co się tam dzieje, to wielkie przedsięwzięcie. Kto pracuje przy organizacji Stachuriady i komu należą się podziękowania?
Organizacją Stachuriady zajmuje się Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli. Pracy jest naprawdę wiele i to przez kilka miesięcy. Wymaga to zaangażowania wielu ludzi. Wspiera nas gmina Kotla z wójtem Łukaszem Horbatowskim na czele, ale mamy też wielu innych partnerów m.in. gminne ochotnicze straże pożarne, nadleśnictwo Głogów, Klub Batalionowy z Głogowa oraz Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie. Jest również cała grupa darczyńców i sponsorów, których aż trudno wymienić, a bez których tego wydarzenia nie byłoby. Wszystkim za pomoc dziękujemy. Serdecznie zapraszamy na polanę w Grochowicach.
Dziękuję za rozmowę.
MK
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz