Zamknij

Widok kuriera dzwoniącego do drzwi staje się historią. Paczkomatów coraz więcej w mieście i na wsiach

13:11, 16.05.2019 Mateusz Komperda Aktualizacja: 13:11, 16.05.2019
Skomentuj

InPost - operator sieci paczkomatów stawia na rozwój i zwiększa ilość tych urządzeń w naszym regionie. Dzięki nim o każdej porze można odebrać paczkę, a kilka groszy więcej zarobić mogą sklepy, w pobliżu których maszyny są ustawiane. Tylko na terenie Głogowa znajduje się ich ponad dwadzieścia.

Tym samym widok kuriera dzwoniącego do drzwi może niebawem stać się historią. Chyba, że sądy w Polsce będą uznawać, że paczkomaty są obiektem budowlanym, na które potrzebne są pozwolenia. Taki wyrok zapadł niedawno w Łodzi. Po tym, jak jeden z mieszkańców zawiadomił inspektora nadzoru budowlanego.

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który finalnie uznał, że paczkomat powinien być postawiony dopiero wówczas, gdy inwestor uzyska pozwolenie na budowę. Sąd uznał, że przy stawianiu paczkomatu niezbędne jest wykonanie pewnych robót budowlanych, w tym m.in. podłączenia do prądu lub utwardzenia podłoża. Podobną sprawą zajmował się również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Uznał on, że paczkomaty to obiekty tymczasowe i jeżeli mają stać dłużej niż 180 dni, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Pod taką tezą podpisuje się część prawników, ale nie wszyscy. Pewne jest, że kwestia jest sporna, a rozstrzygnięcia powyższych sądów precedensowe. Jak do zamieszania odnosi się InPost?


- Człowiek jest ciągle w biegu, nie ma czasu czekać na kuriera. To wygodne rozwiązanie - mówią głogowianie.

- Paczkomat nie różni się od innych tego typu urządzeń, np. automatów sprzedażowych czy informacyjnych - uważa rzecznik prasowy spółki Wojciech Kądziołka. Jest on zdania, że urządzenie można porównać ze sporym gabarytowo meblem. - To obrazowe porównanie doskonale oddaje bezzasadność prób kwalifikowania umieszczenia paczkomatu w danym miejscu jako procesu budowlanego. Gdyby jednak ten pogląd nie został uwzględniony przez Naczelny Sąd Administracyjny oraz inne wojewódzkie sądy administracyjne, to odbiłoby się to ujemnie na rozwoju sieci paczkomatów - mówi Kądziołka.

Głogowianie są zadowoleni z paczkomatów. - Człowiek jest ciągle w biegu, nie ma czasu czekać na kuriera. To wygodne rozwiązanie - mówią. Tylko na terenie miasta ustawione są 23 paczkomaty. Coraz częściej powstają też na wsiach. Ustawione są już m.in. w Gaworzycach czy Radwanicach.
MK

(Mateusz Komperda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%