Zamknij

Co warto wiedzieć na temat przerejestrowania samochodu?

09:58, 16.11.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 12:29, 16.11.2022
Skomentuj

Proces przerejestrowania samochodu pozwala na zmianę danych właściciela pojazdu, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym. To konieczność w przypadku sprzedaży pojazdu czy dziedziczenia go w spadku lub otrzymania w postaci darowizny. Sprawdź, co warto wiedzieć o takim procesie i dowiedz się, jak przepisywane jest ubezpieczenie samochodowe?

Rejestracja pojazdów koniecznością

Samochód wprowadzany do ruchu - nowy czy używany, sprowadzany spoza granic Polski lub kupiony w kraju, musi zostać zarejestrowany w urzędzie. Obowiązku tego dopełnia właściciel pojazdu. Rejestracja jest procedurą administracyjną, pozwalającą na dopuszczenie formalnie pojazdu do ruchu po drogach publicznych.

Samochód rejestrowany jest na wniosek jego właściciela przez starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę posiadacza. Warunkiem rejestracji pojazdu jest zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o pozytywnym wyniku badania technicznego.

Dzięki temu działaniu uzyskujesz dowód rejestracyjny, kartę pojazdu czy też tablice rejestracyjne. Natomiast przerejestrowanie ma nieco inny charakter.

Po co przerejestrowujemy auta?

Przy zmianie właściciela używanego pojazdu mechanicznego konieczne jest jego przerejestrowanie w urzędzie. Nowy właściciel musi zgłosić ten fakt w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży lub darowizny w wydziale komunikacji. Zbywca pojazdu ma za to obowiązek poinformowania starosty o sprzedaży auta w takim samym terminie, zgodnie z art. 78 ust. 2 Prawo o ruchu drogowym.

Dotychczasowy właściciel zarejestrowanego pojazdu w razie przeniesienia prawa własności do niego na inną osobę, powinien przekazać zgodnie z prawem nowemu właścicielowi:

  •   dowód rejestracyjny,
  •   zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie jest określony aktualny termin jego ważności.

Samo zgłoszenie zakupu używanego auta w urzędzie nie jest równoznaczne z jego przerejestrowaniem na nowego właściciela. Wniosek o to nabywca samochodu może złożyć w urzędzie później, a aktualnie obowiązujące przepisy nie regulują dokładnego terminu, kiedy powinna nastąpić taka rejestracja.

Przerejestrowanie samochodu z zagranicy

Jeśli kupiłeś auto używane za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej, to jako jego nowy właściciel musisz go zarejestrować w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu.

Obecnie podczas rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy nie ma już konieczności uzyskiwania w urzędzie karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Dzięki temu właściciel zaoszczędzi niemal 100 zł na przerejestrowaniu samochodu - nie uiści 75 zł za kartę pojazdu ani 18,50 zł za nalepkę kontrolną. Takie zmiany w przepisach weszły w życie z dniem 4 września 2022 roku wraz z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Procedura przerejestrowania pojazdu

Przerejestrowania samochodu dokonasz w wydziale komunikacji urzędu miasta lub urzędu starostwa powiatowego. Możesz złożyć wniosek, który wcześniej otrzymasz w urzędzie lub pobierzesz ze strony internetowej instytucji. We wniosku tym podajesz:

  •   dane właściciela pojazdu - imię i nazwisko, adres, numer PESEL,
  •   dane samochodu, tj. marka, model, rok produkcji pojazdu, numer VIN, numer karty pojazdu (jeśli została wydana), dotychczasowy numer rejestracyjny.

W momencie składania wniosku o przerejestrowanie pojazdu w urzędzie zostaniesz poproszony o okazanie:

  •   dowodu tożsamości - zwykle dowodu osobistego,
  •   umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny,
  •   tablic rejestracyjnych, które do tej pory miał samochód,
  •   dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
  •   ważnej polisy ubezpieczenia samochodowego OC,
  •   potwierdzenia wniesienia niezbędnych opłat.
Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

W przypadku przerejestrowania auta, które wcześniej było zarejestrowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych, kierowca zapłaci o 19 zł mniej za rejestrację - nie będzie potrzebna już nalepka kontrolna i opłata ewidencyjna.

Po zmianie przepisów od 4 września 2022 roku przerejestrowanie samochodu osobowego kosztuje 161,50 zł. Będzie taniej, jeśli będziesz mógł zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. To możliwe, jeśli był on zarejestrowany na terytorium RP oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice, zgodne z obowiązującym wzorem. Wtedy nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne - 80 zł zostaje w kieszeni.

Co z ubezpieczeniem OC po przerejestrowaniu auta?

Każdy samochód wprowadzony do ruchu musi mieć ubezpieczenie OC pojazdu. Przy przerejestrowaniu auta może być tak, że nadal będziesz korzystać z poprzednio wykupionego OC przez wcześniejszego właściciela. Ubezpieczenie samochodowe pozostaje w mocy, ale to nowy posiadacz jest odpowiedzialny za opłacanie dalszych składek na OC, o ile nie zostały one uprzednio uiszczone.

Sprzedający pojazd ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zbyciu samochodu, a ten pozostawia sobie możliwość rekalkulacji składki dla nowego właściciela. Jeśli uznasz, że opłata jest za wysoka, możesz wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie OC, a poprzedni właściciel auta otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Kalkulator OC od UNIQA ułatwi Ci obliczenie kosztów takiego ubezpieczenia i wybór różnych polis, które zapewnią szeroką ochronę.

(Jakub Grzywaczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%