Zamknij

Co musi robić opiekunka?

15:59, 10.05.2023
Skomentuj

Możliwość poznania innej kultury, szansa na poprawienie znajomości języka niemieckiego, a także atrakcyjne zarobki, nawet kilkukrotnie wyższe niż wynagrodzenie, na które może liczyć opiekunka osób starszych pracująca w Polsce. Praca dla opiekunki w Niemczech ma wiele zalet, ale nie zapominajmy o tym, że jej istotą jest opieka nad osobami starszymi. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie: co właściwie musi robić opiekunka seniora w Niemczech?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – zakres obowiązków

Od razu powiedzmy sobie wprost: wystarczy spojrzeć na oferty pracy dla opiekunek w Niemczech, by zorientować się, że zakres obowiązków opiekunki może być bardzo różny. Najczęściej jednak obowiązki dotyczą podstawowej opieki nad seniorem, do której możemy zaliczyć:

- prowadzenie gospodarstwa domowego i pomoc w pracach ogrodowych,

- pomoc w zmianie odzieży lub obuwia,

- robienie zakupów,

- pomoc w higienie i toalecie.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wymienione wyżej obowiązki to raczej podstawa. Wielu seniorów szukających pomocy to osoby, które chorują przewlekle (np. na chorobę Alzheimera czy Parkinsona), są po udarze lub zmagają się z niepełnosprawnością ruchową lub umysłową. W takich okolicznościach nie tylko podane wyżej obowiązki stają się trudniejsze, ale też dochodzą nowe: skupianie większej uwagi na podopiecznym, pomoc w przemieszczaniu się czy podawanie leków. Nierzadko opieka nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się również z dotrzymywaniem towarzystwa podopiecznemu – nie tylko w domu, ale również podczas spacerów czy zakupów.

Praca dla opiekunki w Niemczech z Caring Personnel – czy warto?

Z pewnością brzmi to wszystko bardzo wymagająco i nie ma co ukrywać – faktycznie tak jest. Jednak praca dla opiekunki w Niemczech to także doświadczenie pozytywne, pozwalające zbudować bliską relację z drugą osobą. Patrząc na to z tej perspektywy, wszelkiego rodzaju trudności stają się znacznie łatwiejsze do przetrzymania – tym bardziej że seniorzy w Niemczech z reguły są bardzo przyjaźnie nastawieni do opiekunek i opiekunów z zagranicy.

Nie można też zapomnieć o wszystkich zaletach pracy w roli opiekunki w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Niewątpliwie jest to niezwykłe doświadczenie, pozwalające nabrać pewności i umiejętności, które przydadzą się w kolejnych latach. Ważny jest także aspekt finansowy – jak pokazują oferty pracy na stronie https://caringpersonnel.pl/, opiekunka w Niemczech może zarabiać nawet kilka razy więcej, niż w Polsce.

Obowiązki opiekunki w Niemczech – o czym trzeba pamiętać?

W tym miejscu warto zaznaczyć jedną ważną rzecz. Wszystkie aspekty związane z pracą w Niemczech powinny być dokładnie określone w umowie. Pamiętaj, że kondycja podopiecznego i zakres obowiązków pośrednio wpływają na wysokość zarobków. Obowiązki opiekunki mogą zatem być różne, ale powinny być dokładnie określone w umowie, a Ty, jako osoba pracująca, tylko je masz obowiązek wykonywać. Chociaż takie sytuacje nie zdarzają się często, warto pamiętać, że opiekunka nie jest służącą, ma prawo do wolnego czasu i prywatności i w żadnym przypadku nie ma obowiązku, by być na każde zawołanie seniora.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%