my:GaworzyceRegion

Śmiecą przy głównej drodze. Psie kupy i pety [ZDJĘCIA]4 min na czytanie

Śmiecą przy głównej drodze. Psie kupy i pety [Zdjęcia]

-Wzdłuż ulicy Głównej ludzie chodzą z pieskami i nie sprzątają po nich – żali się nam rowerzysta, który uwielbia odwiedzać gminę Gaworzyce. Kolejnym problemem są śmieci. Sprawdziliśmy, jak wygląda teren. Rzeczywiście, ludzie wyrzucają do rowów i na pobocze butelki po różnych napojach i pety. Zwróciliśmy się do urzędu gminy z prośbą o interwencję.

Okazuje się, że ten teren jest w zarządzie powiatu, a nie gminy. – Jako urząd sukcesywnie staramy się sprzątać nasze gminne ścieżki czy obiekty, choć zdarza się, że również te powiatowe, ze względu na to, że negatywnie wpływają one na nasz wizerunek, i zwykle najprędzej docierają do nas. Przyznajemy, że niekiedy sprawia to wiele problemów, bo nie wszyscy tę pracę szanują – przyznaje Joanna Brodowska główna specjalistka ds. współpracy lokalnej i promocji.

Mimo, że urzędnicy wydadzą dyspozycję o posprzątaniu terenu, to największy wpływ na czystość mają sami mieszkańcy. -Niestety trudno jest zmienić mentalność ludzi, aby sprzątali po sobie czy tym bardziej po swoich zwierzakach. Dlatego apelujemy, abyśmy jako ludzie częściej zwracali uwagę na takie sytuacje, a przede wszystkim, abyśmy sami się pilnowali, dając dobry przykład innym – apeluje Brodowska. – Zdjęcia pokazują przepiękną ścieżkę spacerową, pomiędzy Gaworzycami, w kierunku Gostynia. Widzimy, że Mieszkańcy, ale i przejezdni chętnie korzystają z tych ścieżek, rekreacyjnie, albo żeby “rozprostować nogi” w trakcie podróży… Tym bardziej smutne jest to, że sielski, wiejski krajobraz burzą wciąż takie obrazki.

Pytamy, czy na śmieci dobrym rozwiązaniem byłyby śmietniki koło przystanków. Czy rozwiąże to problem śmieci? – Takie rozwiązanie zostanie zaproponowane Zarządcy Drogi. Czy to okaże się jednak rozwiązaniem problemu? Z własnych doświadczeń wiemy, że niekoniecznie, gdyż w takich miejscach, oddalonych od centrum, będących blisko drogi, śmieci są na bieżąco podrzucane i to całymi workami. Na pewno wspólnie z Zarządcą znajdziemy dobre rozwiązanie, a teren wkrótce zostanie uprzątnięty – zapewnia Joanna Brodowska.

RED

Zobacz inne

Więcej w my:Gaworzyce