RegionŻukowice

Świetlica wiejska na przystanku autobusowym. “Trochę nam wstyd”2 min na czytanie

Świetlica wiejska na przystanku autobusowym. "Trochę nam wstyd"

Kiedyś tutaj były Państwowe Gospodarstwa Rolne – upadły w 1995 roku. I od tej pory w Dankowicach niewiele się zmieniło. Jak mówią ludzie powstał kawałek chodnika, postawiono kilka nowych latarni, ale na tym koniec. A wieś się rozwija, bo to miejsce pod budowę swoich domów wybierają kolejni ludzie. Obecnie jest ich ponad 80. – Na tym nie koniec – tam koło lasu kolejni się budują – pokazują nam, bo akurat na tym terenie pod budowę domków jednorodzinnych i bliźniaków przeznaczono około 3 ha.

Od 2003 roku mieszkańcy walczą o świetlicę wiejską. Do tej pory nie udało się jej postawić. – A szkoda, bo nie mamy gdzie się nawet spotkać – mówi nam sołtys Maria Świerk (65 l.). Nie ukrywa, że gdy zwołuje zebranie wiejskie, to zaprasza wszystkich na… przystanek autobusowy. – Aż wstyd, aż głupio o tym mówić – wzdycha. Jest już nawet działka, gdzie miałaby powstać świetlica, jest też projekt, ale pieniędzy ciągle brak na ten cel.

Choć pojawiło się światełko w tunelu. Gmina złożyła wnioski w ramach rządowego programu przeznaczonego dla gmin – tych, gdzie przed laty funkcjonowały PGR-y. – Czekamy na rozstrzygnięcia – liczy na wsparcie wójt Krzysztof Wołoszyn.

Opowiada, że wnioski dotyczą dwóch świetlic. W Szczepowie i Dankowicach. W tej pierwszej wsi prowizoryczna świetlica znajduje się w piwnicy w bloku. W drugiej na wspomnianym przystanku. A także starają się o pieniądze na remont dróg pomiędzy Bukwicą a Dankowicami, Żukowicach i Brzegu Głogowskim. Wnioski opiewają na prawie 5 mln zł. – Jeżeli rozstrzygnięcia będą dla nas korzystne, to będzie to dla nas naprawdę wielka pomoc – dodaje. Przypomina, że w gminie bez zewnętrznych środków niewiele można zrobić. Budżet na inwestycje jest dość skromny, bo i wpływy z podatków nie są wysokie. Dzięki dofinansowaniu udało się ostatnio zmodernizować chociażby świetlicę w Zabłociu. Ma nadzieję, że podobnie teraz będzie w Dankowicach.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Region