Fotomy:GminaGłogówRegion

Świętowanie mimo ulewy. Tak się bawili na dożynkach w Borku [ZDJĘCIA]7 min na czytanie

Świętowanie mimo ulewy. Tak się bawili na dożynkach w Borku [ZDJĘCIA] 4

O taki deszcz rolnicy modlili się od wiosny. Spadł w czasie dożynek gminnych, pewnie na szczęście w przyszłych zbiorach.

Gospodarzem dożynek gminny Głogów był w tym roku Borek. W sobotę (20.08.) witał gości pięknymi dekoracjami. Część oficjalna święta odbyła się na boisku jeszcze w upale pod pochmurnym niebem. Deszcze zmienił program święta, ale nie był w stanie zepsuć radości. Mieszkańcy gminy Głogów bawili się, biesiadowali i tańczyli pod namiotami.

Zaszczytna służba
W korowodzie dożynkowym każde sołectwo niosło piękny wieniec. Po Mszy Św. dziękczynnej rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Piękny obrzęd z ośpiewaniem wieńców zaprezentował zespół Przedmościanki. Pierwszy chleb wypieczony z nowej mąki, symbol ciężkiej pracy rolników i zakończenia żniw, przekazali wójtowi starostowie dożynek, Justyna i Grzegorz Więdłochowie. – Szanuj go i gospodaruj tak, żeby go nikomu nie zabrakło w żadnym polskim domu – mówili rolnicy z Borku. Wójt Bartłomiej Zimny z szacunkiem przyjął bochny również od sołtysów wszystkich sołectw. – Życzę wam, aby plony w przyszłym roku były zdecydowanie lepsze – już w deszczu wójt dziękował rolnikom za ich trud w kolejnym trudnym, nieprzewidywalnym roku, z nadzieją, że zakończy się dobrze. – Dziękuję wszystkim. To zaszczyt służyć mieszkańcom tak wspaniałej gminy – mówił wójt. Za codzienną ciężką pracę dziękowali rolnikom również goście święta – poseł Wojciech Zubowski i starosta Głogowski Jarosław Dudkowiak.

Wszystko co najlepsze
Wszystkie sołectwa gminy Głogów i koła gospodyń wiejskich na dożynki przygotowały pięknie udekorowane stoły ze wspaniałym poczęstunkiem i zapraszały gości do skosztowania tradycyjnych potraw i przysmaków, z których słyną. Wybór był ogromny, od swojskich wędlin, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, potrawy na gorąco, po gofry dla dzieci. Sołectwo Borek ugotowało kocioł grochówki dla wszystkich, chleb ze smalcem i ogórkiem. Mnóstwo ciast i ciasteczek. Goście częstowali się bezpłatnie wrzucając datki na leczenie 7-letniego Michałka. – Wyśmienite! – nie mogli się nachwalić. Na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z gminy Głogów. Gdy deszcz na chwilę zelżał, przy śpiewie Przedmościanek rozpoczęły się tańce. Choć znów lunął, było ciepło, a nastroje radosne. – Atmosfera jest serdeczna i miła, gościmy wszystkich, ludzie się bawią – sołtys Borku Mariola Serdeń dziękowała mieszkańcom wsi i wszystkim sołectwom. Gwałtowna ulewa ustała jak ręką odjął, a woda zaczęła opadać. Gwiazda wieczoru zagrała dla gości dożynek pod namiotem.
RED

Zobacz inne

Więcej w Foto