my:Jerzmanowa

W Jerzmanowej trwa przebudowa stodoły z oborą w świetlicę i kręgielnię1 min na czytanie

W Jerzmanowej trwa przebudowa stodoły z oborą w świetlicę i kręgielnię

Przebudowa stodoły i obory na świetlicę wiejską na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Jerzmanowej realizowana jest ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – udało się pozyskać blisko 5 mln zł, czyli ponad 60 proc. tego, co na inwestycję trzeba wyłożyć.

Obecnie wykonana jest reprofilacja i izolacja stropów łukowych wewnątrz kręgielni (dawna obora), które dodatkowo podtrzymywane są przez zamontowaną konstrukcję. Zobaczyć już możemy ścianki działowe oddzielające przeznaczenie i charakter przyszłych pomieszczeń. Zostały przymurowane wszystkie elementy ozdobne na dwóch gzymsach historycznych budynków. Wyremontowano pozostałą dawną więźbę dachową na części przeznaczonej na kręgielnię (dawna obora) następnie kontynuowane są prace dekarskie w zakresie krycia dachu.

Na części budynku dedykowanej świetlicy (dawna stodoła) zmontowano stalową konstrukcję nośną przyszłego pokrycia dachowego. W kolejnym etapie stara więźba dachowa będzie wyremontowana i zabezpieczona przeciwogniowo i przeciw szkodnikom, aby zachować ją jako dziedzictwo historyczne dla kolejnych pokoleń. Trwają prace wchodzące w zakres zabezpieczenia przed szkodami górniczymi m.in. zabezpieczenie kamiennych ścian przed odchyłkami.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w my:Jerzmanowa