Gmina GłogówRegion

Zabornia znów bez gospodarza. Sołtys zrezygnował z funkcji. Wybory czekają też Wilków1 min na czytanie

Zabornia znów bez gospodarza. Sołtys zrezygnował z funkcji. Wybory czekają też Wilków

Jan Kałużny (63 l.) ustąpił z funkcji. Już w końcówce poprzedniej kadencji sołtysów zrezygnował z przyczyn zdrowotnych. Po dłuższym odpoczynku i namowach wrócił. I w wyborach w zeszłym roku w ostatniej chwili zdecydował się jednak wystartować. Wieś ponownie wybrała go na gospodarza. Jednak teraz, po roku, ponownie musiał podjąć trudną decyzję.

– Szkoda, myślałem że pociągnie – mówi wójt gminy Głogów Bartłomiej Zimny. Na marcowej sesji (24.03.) rada gminy przyjęła uchwałę o ponownych wyborach w Zaborni i Wilkowie, który stracił sołtysa. Weronika Ochałek zmarła 12 marca. Swoją czwarta kadencję Jan Kałużny z Zaborni przerwał z powodów osobistych. Od marca, tym razem definitywnie.

– Trochę mi wirus pokrzyżował plany – pan Jan zdradza, że wybrał taki termin, bo miał już zaplanowany pobyt w szpitalu i wyjazd na kilka miesięcy. – Zrobiłem co mogłem, chciałem więcej, ale zdrowie nie pozwala – dodaje. Cieszy się, że we wsi zostawia wyremontowaną świetlicę, to jedno z najważniejszych osiągnięć. Jest spokojny, bo znalazła się osoba, która zgodziła się zastąpić go na funkcji sołtysa i zgodziła się wystartować w wyborach. To młoda kobieta, która aktywnie działa w radzie sołeckiej i Kole Gospodyń Wiejskich.

– Mam nadzieję, że z moim poparciem ją wybierzemy – mówi pan Jan. Rada gminy przyjęła uchwałę intencyjną o przeprowadzeniu wyborów w obu miejscowościach bez wskazania terminu. Zostanie wyznaczony, gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Wtedy na siedem dni przed wyborami w Zaborni i Wilkowie będą wywieszone plakaty z informacją o zebraniu wyborczym. – Na pewno nie w najbliższym czasie – mówi sekretarz gminy Iwona Osomańska.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Gmina Głogów