Dzieje sięSława

Zerwał się balkon. Zginęło starsze małżeństwo. Budowlańcy z prokuratorskimi zarzutami2 min na czytanie

Zerwał się balkon. Zginęło starsze małżeństwo. Budowlańcy z prokuratorskimi zarzutami

Do tragicznego zdarzenia doszło w w sierpnia ub. w Sławie. Konstrukcja na bloku urwała się i z wysokości pierwszego piętra balkon spadł wraz z ludźmi. Staruszkowie doznali poważnych obrażeń ciała. 81-letnia kobieta została przewieziona do szpitala w Nowej Soli, jej mąż trafił do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Mimo wysiłków lekarzy, nie przeżył. Niestety, 18 sierpnia kobieta również zmarła.

Prokurator Rejonowy we Wschowie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom w wieku 66, 36 i 38 lat. Pierwszy z oskarżonych w okresie od grudnia 2015 r. do sierpnia 2018 r. w Sławie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jako kierownik budowy naraził małżeństwo na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W ten sposób, że nie sprawdzał jakości robót budowlanych budowanego balkonu i zgodności jego wykonania z projektem.

– Nie wstrzymał robót budowlanych pomimo powstania zagrożenia dla innych osób oraz bezzwłocznie nie powiadomił o tym właściwego organu, nie dokonał wpisu do dziennika budowy dotyczącego wstrzymania robót. Natomiast jakość prac w dzienniku budowy ocenił pozytywnie w których podał, że balkon nadaje się do użytkowania, czym poświadczył nieprawdę, gdyż balkon został wykonany niezgodnie z projektem i sztuką budowlaną – mówi nam prokurator Artur Dryjas.

Dwaj pozostali mężczyźni oskarżeni zostali o to że, jako wykonawcy balkonu dobudowanego do mieszkania, wykonali i zamocowali balkon niezgodnie z projektem i sztuką budowlaną.

Wykonawca zamiast pięciu wykonał cztery podpory balkonu oraz zastosował kołki rozporowe (na sucho) o średnicy 12 mm, zamiast zgodnie z projektem śruby gwintowe (kotwy) o średnicy 10 mm wpuszczone w mur na głębokość 20 cm, których przyczepność winna być zwiększona zaprawą iniekcyjną oraz nie zastosował poprzecznych belek stężających konstrukcje balkonu w płaszczyźnie poziomej.

Rozprawa odbędzie się w Sądzie Rejonowym we Wschowie 8 lipca br. Pierwszemu z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, drugiemu z mężczyzn grozi kara od 3 do 5 lat, zaś trzeciemu z oskarżonych grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat.
MK

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się