Zamknij

Kultura w Radwanicach wkracza na kolejny poziom

09:41, 17.06.2022 strony Aktualizacja: 09:41, 17.06.2022
Skomentuj

Ekran LED, okulary VR, kamera panoramiczna 360 stopni - taki sprzęt trafi do Gminnego Ośrodka Kultury w Radwanicach. Z nowym nabytkiem związanych jest wiele planów, przede wszystkim dotarcie z kulturą do tych, którzy nie zawsze mogą uczestniczyć osobiście w wydarzeniach i imprezach organizowanych przez GOK.

- Kupiliśmy 4,5-metrowy ekran LED, który jest ekranem mobilnym. Dzięki temu możemy go swobodnie przemieszczać po terenie gminy. Chcielibyśmy, aby każdy miał dostęp do kultury, a z sołectw trudno wszystkim się dostać do Radwanic. Aby walczyć z tym wykluczeniem komunikacyjnym, to my będziemy docierać z kulturą do mieszkańców - podkreśla Bartosz Hejmej, dyrektor GOK-u. Na ekranie będą wyświetlane relacje z różnych imprez i wydarzeń organizowanych na terenie gminy. Innymi słowy będzie to nowoczesne kino objazdowe. Będzie można wykorzystywać ekran do pokazywania filmów edukacyjnych czy bajek dla dzieci.

To jednak nie wszystko, co planuje ośrodek kultury w związku z pojawieniem się nowego sprzętu. - Zaprojektowaliśmy i niebawem stworzymy studio nagrań VR. Mamy już kamerę 360 stopni i do tego okulary VR, czyli najprościej tłumacząc chodzi o rzeczywistość wirtualną. Chcemy dotrzeć dzięki temu do osób z niepełnosprawnościami lub starszych. Nagramy, jak zmienia się otoczenie w Radwanicach i będą je mogli zobaczyć dzięki okularom - wyjaśnia Hejmej. Kamera posłuży również do nagrywania występów, które będą udostępniane w Internecie w formie filmów 360 stopni.

Kolejne działanie to stworzenie studia nagrań. - Często nagrywamy wokale naszych zespołów i musimy wynajmować jakieś studio, a dzięki temu dofinansowaniu stworzymy swoje. Poza tym chcemy zacząć nagrywać audiobooki. Jest nawet taki ambitny plan, aby stworzyć baśń o naszych trzech słoniach. Chcemy zaangażować w to naszych mieszkańców, a także nagrać tę historię w języku łemkowskim - opowiada dyrektor GOK-u.

Zakup sprzętu był możliwy dzięki projektowi "Konwersja cyfrowa domów kultury". Jego koszt to 138 tys. 800 złotych. Dodajmy, że w całej Polsce dofinansowanie tego typu otrzymało 200 placówek.

RED

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%