Zamknij

Testują elektryczny autobus w Grębocicach. Ile kosztuje?

12:11, 30.11.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 12:11, 30.11.2021
Skomentuj

W gminie Grębocice trwają testy elektrycznego autobusu. - Jest to pojazd austriackiej firmy produkującej autobusy od ponad 30 lat. Najważniejszymi zaletami tego elektrycznego autobusu jest ich cena zakupu i koszt eksploatacji - wyjaśniał Jarosław Głębocki, prezes firmy WOWO. Zachwalał, że w środku jest bardzo dużo miejsca. I jeszcze to, że autobus jest niskopodłogowy, więc dostosowany także dla osób niepełnosprawnych. Może przejechać do 150 km. Później trzeba go załadować. - Takie autobusy pojawią się na polskich drogach w kwietniu. Pierwsze kontrakty są podpisane - zapowiadał.

W takim małym autobusie zmieści się kilka osób. Ile kosztuje? Ponad milion złotych. - Ale to jest przyszłość - jesteśmy zainteresowani tymi autobusami, bo jest to zmiana technologii - zapewniał Kazimierz Kałucki z Intertrans PKS Głogów. A o jakich więc oszczędności mówimy? Załóżmy, że obok siebie stawiamy dwa takie same autobusy: ale jeden na benzynę, drugi na prąd. Jadą w tą samą trasę. I? - Tego nie da się od razu powiedzieć czy przeliczyć. Zacznijmy od tego, że to jest ekologia. Pod względem technicznym elektryczne autobusy też są sprawniejsze. Patrzymy najpierw na te kategorie, później na pieniądze - zwracał uwagę.

Wójtowi Grębocic autobus się podobał. - Według mnie - na warunki małych miejscowości - jest to wystarczający autobus. Biorąc pod uwagę opcje dofinansowania tych o niskiej emisji autobusów jest to realne, że właśnie takie autobusy mogą się przebić - mówił wójt Roman Jabłoński. Nie zdradzał jednak czy do takiej sytuacji dojdzie właśnie tutaj - w Grębocicach. Od pomysłu do realizacji daleka droga. Najpierw potrzeba chęci samorządowców, bo do inwestycji trzeba się dołożyć. Dopiero potem przewoźnik może zdecydować się na zakup nowego taboru. By mieć pewność, że będzie to po prostu opłacalny interes.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%