Zamknij

Wójt Bartłomiej Zimny: Przed nami rok na budowie

12:44, 15.06.2022 strony
Skomentuj

Z obu edycji Polskiego Ładu Gmina Głogów otrzymała blisko 20 mln zł dofinansowania na potrzebne zadania. Modernizacja kilku kilometrów dróg poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Za rok w wakacje rozpocznie się seria uroczystości przecinania wstęg na nowych remizach. Które z tych zadań były najbardziej wyczekiwane, jaki był miniony rok i jakie są plany na następny - w rozmowie z Bartłomiejem Zimnym, Wójtem Gminy Głogów.

Gmina Głogów kończy wielką inwestycję, a lada dzień rozpoczną się nowe budowy. Co powstanie dzięki wsparciu z I edycji Polskiego Ładu?

- Kończymy kanalizowanie miejscowości Bytnik i Przedmoście oraz modernizację kilku przepompowni w Serbach i Ruszowicach. I przystępujemy do realizacji kolejnych zadań. Są to budowy remiz OSP w Ruszowicach i w Serbach, rozbudowa remizy w Szczyglicach, zaprojektowanie i budowa remizy w Przedmościu oraz budowa świetlicy w Turowie i szatni sportowej w Serbach wraz z odnawialnymi źródłami energii. Kwota promesy, jaką otrzymaliśmy na te zadania, to 9 mln 788 tys. 850 zł, co stanowi blisko 90 proc. ostatecznej wartości. Są to pieniądze pozyskane od rządu, za co dziękuję Panu Posłowi Wojciechowi Zubowskiemu, z którym konsultowaliśmy wnioski, analizowaliśmy, szukaliśmy rozwiązań i otrzymaliśmy taką kwotę.

Równie pomyślna dla Gminy jest druga edycja Polskiego Ładu. Jakie zadania obejmie wsparcie?

Otrzymaliśmy kwotę 9.680.500 zł na zadania drogowe. Pierwsze obejmuje modernizację dróg asfaltowych na terenie gminy. Te nawierzchnie mają po kilkadziesiąt lat i wymagają wymiany.

Drugi wniosek dotyczy modernizacji dróg szutrowych na drogi z kostki betonowej. Oba zadania mają wartość po około 5 mln zł. Wkład własny gminy przy drogach asfaltowych to 246 tys. 500 zł, a przy modernizacji na kostkę betonową - 263 tys. zł. Łącznie z pierwszą edycją to dużo środków na inwestycje. Niektóre, jak remizy czy drogi, były wyczekiwane kilkadziesiąt lat. Więc dzięki tym środkom naprawdę możemy zwiększyć komfort i bezpieczeństwo mieszkańców i strażaków ochotników. Liczymy na dalsze edycje Polskiego Ładu i na kolejne zastrzyki środków inwestycyjnych.

Które miejscowości najbardziej się ucieszą z modernizacji dróg?

Jeśli chodzi o asfaltowe to modernizowana będzie ulica w Grodźcu Małym przy świetlicy w kierunku zmodernizowanej trzy lata temu drogi rolnej w kierunku Głogowa. W Wilkowie odcinek ulicy Spółdzielczej, w Serbach ulicy Kościelnej i Gospodarczej oraz odcinek od drogi krajowej do wjazdu do miejscowości Klucze. Z kolei nawierzchnie z kostki betonowej powstaną na odcinku ulicy Jagodowej w Borku, części dróg w Bytniku, ulicach Młyńskiej i Spacerowej w Przedmościu, Dębowej w Serbach, ulicach Zielone Wzgórze, Akacjowe Wzgórze, Źródlanej, Ku Dolinie i Na Rozstaju w Szczyglicach, odcinku drogi w Turowie, a także odcinkach ulic Polnej w Wilkowie oraz Pod Dębami i Przylesie w Zaborni. W przypadku Turowa to droga z kamienia polnego, która została zniszczona przy budowie sieci wodociągowej. Teraz wymienimy ją na równą z kostki betonowej, co ułatwi też przemieszczanie się osobie z niepełnosprawnością mieszkającej w budynku szeregowym. Oba zadania obejmą kilkusetmetrowe odcinki dróg, łącznie prawie 5 km z kostką i około 3,5 km dróg asfaltowych.

A to być może to jeszcze nie koniec. Które drogi mają szansę w III edycji programu - PGR?

Rozstrzygnięcie ma nastąpić do końca czerwca. Złożyliśmy wnioski na modernizacje dróg gminnych: w Ruszowicach ulic Cytrynowej, Pomarańczowej, Kaszmirowej i odcinka Amarantowej oraz na kontynuację drogi z Borku do Zaborni. Kolejnym wnioskiem jest budowa szatni sportowej wraz z infrastrukturą dla drużyny Viktorii Borek. We wniosku drogowym przewidywana wartość inwestycji to 1 mln 490 tys. zł, wkład własny 44 tys. 700 zł i wnioskowana kwota dofinansowania 1 mln 445 tys. 300 zł. Jeśli chodzi o szatnię przewidywana wartość inwestycji to 1 mln 410 tys. zł, wkład własny 42,3 tys. zł i wnioskowana kwota dofinansowania - 1 mln 367 tys. 700 zł. Wnioskujemy łącznie o blisko 3 miliony i będziemy się cieszyć, jeśli jeden nasz wniosek zyska uznanie. Ale liczymy na dwa.

Na jakim etapie jest realizacja zadań z I edycji?

Podpisujemy umowy. Czas realizacji remizy w Przedmościu w systemie zaprojektuj i wybuduj to 20 miesięcy, a dla pozostałych 13 miesięcy na odbiór inwestycji. Mimo wzrostu cen materiałów i kosztów, do budynków dokładamy niecałe 250 tysięcy. Te środki Rada Gminy Głogów właśnie zabezpieczyła w budżecie. Kosztorysy inwestorskie są aktualne, więc nie ma przykrego zaskoczenia. Miejmy nadzieję, że drogi też pokryją się z naszymi kosztorysami. Na pewno warto wykonać wszystko, na co nam rząd przeznaczył. Myślę, że mieszkańcy gminy Głogów powinni być zadowoleni, bo naprawdę dużo zadań inwestycyjnych jest realizowanych. Nawet w snach bym nie wyśnił, że tyle się uda w tej kadencji. To tylko radość, jak najwięcej zostawić ich po sobie. Oby były jak najlepiej wykonane i długo służyły.

Miniony rok też zamknął się dobrze, o czym świadczy jednogłośne absolutorium dla Pana.

Jak podkreślam, istotne jest planowanie przestrzenne, jak najlepszy pomysł na teren gminy. Trzeba zaplanować zrównoważony rozwój i myśleć o kompleksach przyrodniczych, rolniczych, mieszkaniowych a zważywszy na położenie, także o terenach pod aktywność gospodarczą. Jak wiemy budowa obwodnicy otworzy nowe możliwości, zwłaszcza dla terenów przy przeprawie mostowej. Węzeł ma powstać w byłej miejscowości Rapocin i tam uchwałą Rady chcemy wprowadzić plan miejscowy obejmujący część pod aktywność gospodarczą. Myślę, że znajdzie się inwestor, że dzięki temu Gmina będzie bogatsza, a ludzie będą mieli pracę. Będzie to sukces Zagłębia Miedziowego. Nie myślimy tylko o gminie, ale też o mieszkańcach okolicy, żeby nasze dzieci nie wyjeżdżały do większych miast, ale również w Zagłębiu mogły realizować swoje mieszkaniowe marzenia. Myślę, że dalej będziemy szukać takich terenów, żeby w pełni je wykorzystać. Wszystko w porozumieniu z gminami ościennymi, z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Panem Posłem. To współpraca z każdym dla regionu. Liczymy, że podobnie jak przy węzłach S3 inwestorzy przyjdą i do nas, że będziemy mogli szybciej realizować inwestycje, będzie nam łatwiej pozyskać pieniądze na bieżące utrzymanie Gminy. Dzięki temu Gmina stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna i prorozwojowa.

A jakie ma Pan założenia na następny rok?

Dobrze zrealizować środki z Polskiego Ładu. To jest podstawa, żeby zostały właściwie ekonomicznie spożytkowane. Poza tym objęcie znacznej części gminy Głogów planami miejscowymi pod zaplanowany rozwój, dalsze porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej, modernizowanie i rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnych. Kolejne to modernizacja dróg, nie tylko w miejscowościach. Niedługo będziemy się przymierzać do dróg między wioskami. To ciężkie zadanie przy dzisiejszych cenach, ale konieczne, by później połączyć je komunikacją autobusową. Aby nie było pustych przebiegów, po powtarzalnych trasach, musimy tworzyć pętle. Na razie to nas jeszcze przerasta, jednak myślę, że rozwój Gminy spowoduje, iż będzie nas stać na duże zadania drogowe. Myślę też o rozwoju infrastruktury rowerowej, ścieżek rowerowych, wszystkim co pozwoli mieszkańcom taniej i bezpieczniej się przemieszczać. Przystąpiliśmy do związku Eko-Przyszłość w Nowej Soli, gdzie wspólnie z wieloma gminami będziemy prowadzić politykę zagospodarowania odpadów komunalnych. To ułatwi działanie Gminy i pozwoli na stabilny rozwój infrastruktury odpadowej, a wzrost kosztów dla mieszkańców będzie obliczalny. Na razie stawka w związku jest niższa i miejmy nadzieję, że jak najdłużej taka się utrzyma.
RED

(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%