Zamknij

Na głogowskiej ulicy Tadeusza Rozwadowskiego

09:00, 14.08.2020 Mateusz Komperda Aktualizacja: 09:00, 14.08.2020

Ulica Generała Tadeusza Rozwadowskiego, jedna z najmłodszych ulic naszego miasta. Tak nowa, że jeszcze nieobecna w "Słowniku ulic i planów Głogowa" Jerzego Sadowskiego, z 1999 roku. Boczna Alei Wolności, między kompleksem I LO a Przedszkolem. Wehikuł próbował dojść powodów, dla których ówczesny prezes TZG Jerzy Sadowski zgłosił taki wniosek do Rady Miejskiej.

Nie natrafiono na ślady żadnej korespondencji z anonimowym inspiratorem czy z rodziną Generała, którą sugerowali niektórzy rozmówcy. Może Czytelnicy mogą nam podpowiedzieć? Ulica bez stałych mieszkańców, a adresy mają lokale usługowe,A dlaczego o tej uliczce dziś? Ze względu na jej patrona. 100 lat temu, szef Sztabu Generalnego Armii Polskiej gen. Tadeusz Rozwadowski wraz z Naczelnym Wodzem i gronem dowódców odnosi sukces w Bitwie Warszawskiej. Jest jednym, jeżeli nie pierwszym autorem zwycięskiej operacji, która przeszła do historii pod mianem "Cudu nad Wisłą", 17 największej bitwy w dziejach.

Dalsze losy twórcy organizacyjnej sprawności Wojska Polskiego nie odpowiadały zasługom w minionej, zwycięskiej wojnie. W trakcie przewrotu majowego opowiedział się po stronie Konstytucji i legalnych władz. Szykanowany i więziony w Wilnie. Wkrótce potem zmarł. Zapomniany za Sanacji i w czasach PRL.Na zdjęciach miejsce, w którym zostanie w wytyczona ta ulica. Już jest przedszkole, stoi jeszcze komin elektrowni.

Na kolejnym dzieci z przedszkola na placu zabaw widzianym od strony ul. T. Rozwadowskiego. (ze zbiorów M. Szatkowskiego, fot. R. Sanojca)Kolejnym zdjęciem i krótką opowiastką tym razem o uliczce generała Tadeusza Rozwadowskiego, kontynuujemy nowy cykl Wehikułu czasu o głogowskich ulicach i ich mieszkańcach.
RED
źródło: Głogowski Wehikuł Czasu

(Mateusz Komperda)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%