Zamknij

Trener personalny: O kręgosłup trzeba dbać w każdym wieku

18:11, 10.03.2023 strony Aktualizacja: 11:02, 16.03.2023
Skomentuj

Nasza rozmowa z trenerem personalnym Konradem Mazurem.

Dlaczego tak ważne jest, abyśmy zatroszczyli się o nasz kręgosłup i to bez względu na wiek?

Kręgosłup stanowi oś naszego ciała. Jego zadaniem jest utrzymywanie tułowia oraz szyi w odpowiedniej pozycji. Kręgosłup można porównać do budowy drapaczy chmur, gdzie wraz z mięśniami stabilizującymi stanowi ramę nośną, w środku ramy przechodzi rdzeń kręgowy, który odpowiada za wymianę informacji oraz przesyłanie impulsów nerwowych. Nawiązując do porównania, można szybko stwierdzić, że im mocniejsza rama, tym więcej obciążeń wytrzyma i będzie lepiej chronić rdzeń kręgowy. Dlatego kręgosłup odgrywa w ciele jedną z ważniejszych ról i warto o niego dbać. Lepiej stosować profilaktykę i wzmacniać, niż walczyć z dolegliwościami, gdy jest już za późno. Częstą przypadłością jest przepuklina kręgosłupa, spowodowana osłabieniem pierścienia włóknistego i wydostaniem się jądra miażdżystego poza pierścień, co w skutku może uciskać na któryś z nerwów i powodować często bolesny ból bądź zaburzać układ ruchu. Najczęstszą przyczyną wspomnianej przypadłości jest brak aktywności fizycznej, nadwaga, nieumyślne przeciążanie kręgosłupa.

Jakie są ćwiczenia na zdrowy kręgosłup?

Każdy człowiek ma inną budowę ciała, dlatego należy podchodzić indywidualnie do doboru ćwiczeń. Ważnym aspektem dla naszego kręgosłupa jest mocny core oraz równowaga mięśniowa. Najrozsądniej jest udać się do trenera personalnego bądź fizjoterapeuty, który sprawdzi budowę, ewentualne wady i wtedy będzie można wprowadzić ćwiczenia. Dużo zależy od kondycji naszego ciała i przeciwwskazań, jeżeli takie występują. Na jedną osobę dane ćwiczenie będzie wpływać pozytywnie, a u drugiej osoby z pewną wadą może pogarszać stan. Należy zadbać o pozbycie się kontuzji, stanów zapalnych, następnie wprowadzić ćwiczenia mobilizujące, wzmacniające, które pomogą stabilizować i chronić kręgosłup. Z podstawowych ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na kręgosłup to tzw. deski, na przykład plank klasyczny, side plank, do tego warto dołączyć ćwiczenie dead bug. Przy zdrowym kręgosłupie warto zadbać o ćwiczenia rozciągające, na przykład skłony tułowia, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, wszelkie rotacje kręgosłupa, oraz wiszenie na drążku co wpłynie dekompresyjnie na nasz kręgosłup.

Jak dbać o kręgosłup lędźwiowy?

Pamiętajmy o kręgosłupie podczas codziennych czynności. Myślmy o prawidłowej postawie i zachowaniu należytej osi oraz naturalnych krzywizn. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej wadze ciała, ponieważ zbyt duża dodatkowo obciąża kręgosłup. Przy pracy siedzącej unikajmy garbienia się, zadzierania głowy. Zalecana pozycja to pośladki dosunięte do końca siedziska, zachowany kąt prosty w stawie biodrowym i kolanowym, oparcie dla kręgosłupa minimum na wysokości łopatek, żeby w pewnym stopniu odciążyć lędźwie. Pracując statycznie, należy zadbać o ruch. Zalecam co godzinę wstać, zrobić kilka kroków, wykonać rotację, rozciągnąć się, zadbać o mobilność. Przy dyskopatii lędźwiowej optymalna pozycja do spania, to pozycja boczna z klinem ortopedycznym (lub poduszką) między udami. Przy zachowaniu naturalnej krzywizny o odcinku piersiowym i szyjnym (częstym błędem jest zły dobór poduszki). Można również spać w pozycji na plecach z wałkiem ortopedycznym (ewentualnie zwinięty koc, poduszka) pod kolanami. Te pozycje pomogą odciążyć nam włókna nerwowe znajdujące się w okolicy odcinka lędźwiowego.

Co najbardziej obciąża kręgosłup?

Najbardziej kręgosłup obciąża zła pozycja w podstawowych czynnościach, jak i ćwiczeniach. Wstawanie z łóżka, podnoszenie czegoś z ziemi, noszenie zakupów. Zawsze należy pamiętać o prawidłowej pozycji kręgosłupa. Najczęściej kontuzjom ulega odcinek lędźwiowy podczas podnoszenia ciężaru z ziemi, tutaj trzeba zawsze zwrócić uwagę na wyprostowany kręgosłup i ruch wykonywać w głównej mierze z nóg. Najpierw pomyśl, później dźwigaj, a wyjdzie to na pewno na zdrowie. Kolejnym problemem jest długotrwałe pochylanie głowy na przykład podczas używania smartphonów. Przeciętna głowa waży 5,5 kilograma, a w zależności od kąta pochylenia może ważyć nawet 25 kilogramów, więc proszę sobie wyobrazić, jak obciążony jest wtedy odcinek szyjny i jakie naprężenia występują. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (dehydratacja krążków międzykręgowych), aby nasze "dyski" zachowywały odpowiednią sprężystość.

Jaki sport jest dobry dla kręgosłupa?

Według mnie każdy sport jest dobry, ale wykonywany prawidłowo technicznie. Sporty, które charakteryzują się minimalnym występowaniem kontuzji kręgosłupa to pływanie, joga, pilates, jazda na rowerze, spacery. Jeżeli chcesz zacząć przygodę z siłownią, polecam skorzystanie z usług trenera, żeby nauczyć się jak wykonywać ćwiczenia, co zaprocentuje w przyszłości. Ruch to zdrowie, ale trzeba to robić mądrze. Wtedy pozytywnie wpłynie to na nasz organizm. Pomoże utrzymać odpowiednią masę ciała, wzmocni je i zapobiegnie kontuzjom.

AO

 
 
(strony)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%