Extra

Płatności mobilne w pigułce – Google Pay vs. Apple Pay3 min na czytanie

Płatności mobilne w pigułce – Google Pay vs. Apple Pay
Young attractive woman paying in cafe with contactless smartphone payment.

Nie musisz nosić ze sobą karty czy gotówki, żeby zapłacić w sklepie lub u fryzjera. Wystarczy, że masz przy sobie smartfona z aplikacją Google Pay lub Apple Pay. Przeczytaj, czym różnią się najpopularniejsze aplikacje do płatności mobilnych.

Czym jest Google Pay?

Google Pay powstał w wyniku połączenia Android Pay i Google Wallet. Jest to system płatności internetowych i mobilnych. Google Pay został uruchomiony w Polsce w listopadzie 2016 r. Co zrobić, żeby skorzystać z systemu?

Aplikację możesz pobrać ze sklepu Google Play. Jest całkowicie darmowa i działa na urządzeniach z systemem Androidem Lollipop 5.0 lub nowszym. Twój smartfon lub smartwatch muszą mieć funkcję NFC, czyli komunikacji bliskiego zasięgu, która pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Po instalacji, wpisujesz do aplikacji numer karty kredytowej lub numery innych kart płatniczych, z których chcesz korzystać. Możesz wybrać, która będzie domyślną kartą.

Jak płacić Google Pay? Tak samo, jak kartą zbliżeniową. Przykładasz smartfona do czytnika i gotowe. Możesz też dokonywać transakcji online, czyli np. wykonywać przelewy z karty podpiętej pod Google Pay.

Jak działa Apple Pay?

Apple Pay to odpowiednik Google Pay stworzony przez koncern z Cupertino. Na polskim rynku z tego systemu płatności mobilnych można korzystać od czerwca 2018 r.

Aplikacja Apple Pay jest przeznaczona dla smartfonów iPhone oraz smartwatchy Apple Watch. Możesz z niej także korzystać na tabletach iPad oraz komputerach MacBook, jednak do płatności internetowych, a nie zbliżeniowych.

Jak płacić Apple Pay? Identycznie, jak w przypadku Google Pay, przykładasz urządzenie mobilne do terminala, jak przy korzystaniu z karty zbliżeniowej.

Żeby skorzystać z Apple Pay, musisz pobrać program z App Store. Tak samo, jak w przypadku Google Pay, dodajesz wybrane przez siebie karty i wybierasz tę, z której chcesz korzystać domyślnie.

Google Pay vs. Apple Pay – podobieństwa i różnice

Google Pay oraz Apple Pay to systemy płatności mobilnych, które są do siebie bardzo podobne. Główna różnica dotyczy systemów operacyjnych i urządzeń, na jakich działają dane aplikacje.

W związku z tym, że Android jest bardzo popularnym systemem, z Google Pay skorzystasz na większej liczbie urządzeń. Nie musisz się ograniczać tylko do smartfonów lub smartwatchy jednej marki, jak w przypadku Apple Pay.

Google Pay ma też przewagę, jeśli chodzi o dostępność usługi. Z koncernem Google w kwestii płatności współpracuje w Polsce więcej banków niż z Apple.

Oba systemy są bezpieczne. Podczas płatności wysyłane są unikalne, zaszyfrowane numery transakcji, a nie numer karty, z której korzystasz do wykonania transakcji.

Nie musisz się obawiać, że w razie utraty telefonu ktoś wykorzysta Twoje karty. Żeby dokonać płatności Google Pay, urządzenie musi zostać odblokowane za pomocą kodu PIN, wzoru lub czytnika linii papilarnych. W przypadku Apple Pay, transakcje są uwierzytelniane za pośrednictwem Face ID lub Touch ID. Ponadto, musi być aktywowana komunikacja NFC. Możesz ją wyłączać po każdej płatności.

Google Pay i Apple Pay są proste w obsłudze i pozwalają Ci wygodnie korzystać z płatności mobilnych. Wybór danej aplikacji zależy w zasadzie od tego, z jakiego urządzenia korzystasz. Pamiętaj, że systemy płatności Google i Apple nie zastąpią rachunku. Musisz mieć założone konto oraz posiadać kartę płatniczą, którą podepniesz pod aplikację.

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Extra