Zamknij

Ukarani za toksyczne śmieci bracia złożyli apelację

18:10, 18.09.2023 . Aktualizacja: 19:18, 18.09.2023
Skomentuj

Będzie rozprawa apelacyjna w sprawie braci G. uznanych winnymi i ukaranych za nielegalne gromadzenie niebezpiecznych substancji. Apelację od wyroku sądowego pierwszej instancji złożyli obrońcy oskarżonych, gmina miejska Głogów i KGHM Polska Miedź. Prokuratura nie.

W końcu skazali kogoś na więzienie za śmieci

Wyrok na sześć osób związanych z nielegalnymi składowiskami toksycznych odpadów na terenie Głogowa oraz Jakubowa w gminie Radwanice zapadł w kwietniu br. przez Sądem Rejonowym w Głogowie. Przypomnijmy, że najbardziej odpowiedzialne osoby to Jarosław i Łukasz G. - obaj zostali skazani na kary więzienia. Jeden na sześć lat, a drugi na rok. Pozostałe osoby otrzymały kary w zawieszeniu. Wyrok jest nieprawomocny.

Apelację od wyroku złożyli zarówno obrońcy oskarżonych, jak i gmina miejska i KGHM Polska Miedź (jako oskarżyciele posiłkowi). Oznacza to, że odbędzie się rozprawa apelacyjna w sądzie odwoławczym. Termin jeszcze nie jest wyznaczony.

Według nas zapadł wyrok sprawiedliwy i będziemy wnosić w sądzie odwoławczym o jego utrzymanie w mocy. W końcu za takie śmieci ktoś dostał wyrok sześciu lat więzienia. Według nas ta kara jest adekwatna do winy, choć w procesie domagaliśmy się 8 lat więzienia dla największego winowajcy

– poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn, wyjaśniając, dlaczego prokurator nie złożył apelacji od wyroku, który zapadł w Głogowie.

Dodała, że pozostałe elementy wyroku także satysfakcjonują prokuratora, gdyż skazane osoby oprócz bezwzględnego więzienia mają zarówno obowiązek naprawienia szkód wobec wszystkich pokrzywdzonych oraz zakazy prowadzenia działalności tego typu na wiele lat.

Wyrok jest zbliżony do naszych oczekiwań

powiedziała prokurator.

Sprawa ich ojca w odrębnym postępowaniu

Przypomnijmy, że w kwietniu zapadł wyrok na braci G. oskarżonych o przestępstwa przeciwko środowisku i odpowiedzialnych za zorganizowanie nielegalnych składowisk toksycznych odpadów w Głogowie przy ul. Południowej oraz tego w Jakubowie, które spłonęło kilka lat temu, powodując ogromne zagrożenie i zniszczenie środowiska, a także na cztery inne osoby wspomagające ich w różnych sytuacjach. O wyroku pisaliśmy tutaj. Sąd najsurowiej potraktował Jarosława G., uznał go winnym siedmiu postawionych mu zarzutów w sprawie przestępstw przeciwko środowisku i skazał go na 6 lat więzienia. Zobowiązał go także do zapłacenia nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wysokości 140 tys. zł. Zarządził środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z gospodarką odpadami przez 10 lat. Zobowiązał do zapłaty na rzecz KGHM Polska Miedź tytułem naprawienia szkody w wysokości ponad 46 tys. zł, na rzecz gminy miejskiej Głogów wysokości 296 tys. zł oraz gminy Radwanice wysokości 339 tys. zł. Musi także zapłacić bardzo wysokie opłaty sądowe wysokości aż 56 tys. zł.

Jego brat Łukasz G. został skazany na rok pozbawienia wolności i zapłatę nawiązki 5 tys. zł na rzecz NFOŚ i GW oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z gospodarką odpadami na 5 lat. Przypomnijmy, że w sprawę jest także zamieszany ojciec braci G., lecz w jego sprawie toczy się osobne postępowanie – obecnie zawieszone ze względu na stan zdrowia oskarżonego.

(DN)

 
 
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%