Pisarka Janina Zimirska otrzymała odznakę honorową "Zasłużony dla kultury polskiej" nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Na ostatniej sesji rady gminy Grębocice (25.10) wręczyli ją przewodniczący rady Tadeusz Kuzara i wójt Roman Jabłoński. Taka nagroda jest wyrazem uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Akurat pani Janina, mieszkanka Wilczyna w gminie Grębocice, od lat pisze opowiadania i książki dla dzieci i dla dorosłych. Wydała kilka zbiorów bajek, baśni i wierszy dla dzieci, a także takie tytuły dla dorosłych jak: "Jasne winogrona", "Bośnia wątpliwy raj", "Bośnia ich przeznaczenie", "W drodze do domu" oraz inne. Jest autorką zbioru legend pt. "Tajemnica czarnego dębu". Jeśli chodzi o jedną z ostatnich jej książek, "W drodze do domu", to w historii głównej bohaterki Julki skupiają się losy tysięcy Polaków, którzy byli zmuszeni uciekać z rodzinnych domów, z Wołynia, aby uniknąć śmierci z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Janina Zimirska urodziła się w 1942 roku w Głęboczku koło Łucka na Wołyniu. Jako roczne dziecko wraz z rodzicami została wywieziona do III Rzeszy, a po kapitulacji Niemiec przebywała z nimi w obozie jenieckim w Miilheim. W 1947 r. wróciła z rodzicami do Polski na Ziemie Odzyskane i zamieszkała we wsi Wilczyn w gminie Grębocice. Chodziła do szkoły podstawowej w Grębocicach, a następnie uczyła się w Liceum Pedagogicznym w Nowej Soli. Przez wiele lat pracowała jako kierowniczka sklepu, ale przez cały ten czas - praktycznie od 10. roku życia pisała wierszyki i bajki do szuflady. Dopiero po przejściu na rentę w 1999 r. opublikowała pierwszy zbiór bajek i wierszy dla dzieci.
Bardzo często jako autorka bierze udział w spotkaniach w szkołach i przedszkolach, a także w bibliotekach. Opowiada o swojej twórczości, bo nadal pisze dla dzieci i dla dorosłych, a także bajki, legendy i wiersze. Lubi także innego rodzaju twórczość artystyczną - jakiś czas temu zaczęła malować obrazy na płótnie. Swoje pasje pisarskie i malarskie traktuje jako dobry sposób na spędzenie jesieni życia. Minister przyznał jej odznakę honorową jako dowód uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, jako wyraz uznania za upowszechnianie i ochronę kultury narodu polskiego w swojej twórczości pisarskie i malarskiej, ukazującej historię życia polskich emigrantów uciekających z Wołynia, jak również emigrujących do Bośni i Rumunii, zamieszczającej opisy tułaczki i powrotu do ojczyzny. Za upowszechnianie tej kultury na spotkaniach w całym regionie, a także rozpowszechnianie polskiej kultury i historii na Ukrainie, w Rumunii oraz w Bośni.
RED
Pomarańczowo-czarna gorączka przed sezonem! [FOTO]
Piękna koszulka, przemyślana, super materiał, tłoczenie herbu wymiata. Brawo!!!
Kibic
22:13, 2025-07-18
Denis L. z Głogowa oskarżony o udział w grupie
Te zarzuty są Śmieszne nic mu nie zrobią
Głos
20:32, 2025-07-18
Denis L. z Głogowa oskarżony o udział w grupie
To teraz poćwiczy nogi pod celą Denis przez P
Edyta
19:39, 2025-07-18
Burza w szklance kranówki! PWiK przypomina
Woda jest cholernie twarda . kamień szybko się osadza . Czajnik trzeba co kilka dni odkamieniać.
Fm
17:59, 2025-07-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz