Zamknij

"Pęcławianki" już 25 lat na scenie. Wystąpiły w nowych strojach jak z bajki [ZDJĘCIA]

11:55, 16.10.2022 Dorota Nyk Aktualizacja: 11:55, 16.10.2022
Skomentuj

Zespół folklorystyczny "Pęcławianki" zaprezentował się w białych bluzkach z koronką, haftowanych serdakach z aksamitu i kwiecistych spódnicach. Najpiękniejsze były jednak czerwone skórzane kozaki. Tak ładnie się prezentowały śpiewające panie z gminy Pęcław na uroczystości z okazji 25-lecia działalności tej grupy.

Przyjechało wielu gości, było bardzo uroczyście. Śpiewające panie zaprezentowały specjalny program i dostały prezenty. Od starosty głogowskiego piękne chusty pasujące do nowych strojów. "Pęcławiankom" 25 lat minęło co prawda 1 kwietnia. Ale uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu zespołu było w sobotę (15.10.) w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Białołęce. Spotkanie jubileuszowe mogło się odbyć dzięki wsparciu finansowemu od ministerstwa, panie otrzymały także nagrodę za 25 lat na scenie. Gmina za to ufundowała im wycieczkę do Warszawy.

Jak to się zaczęło? 25 lat temu w Gminnym Ośrodku Kultury w Białołęce odbył się kurs gotowania. Dyrektorem był tam wtedy obecny wójt Artur Jurkowski i to on zaproponował, że skoro jest tyle chętnych pań do gotowania, to może by założyć zespół. Tak też się stało i dziś "Pęcławianki" mówią, że wójt Jurkowski jest ojcem chrzestnym zespołu, bo to on rzucił pomysł i na początku pomagał. Wójt oczywiście był na jubileuszu...

Z pierwszego składu zostało dziś kilka osób. "Pęcławianek" jest dokładnie osiem. Panie są emerytkami. Wspomaga je pan Stasiu, który jest także zawodowym nauczycielem muzyki i dba o repertuar, a na koncertach towarzyszą im także skrzypaczka i kontrabasistka z Głogowa. Na bębenku pan Marian z Orkiestry Dętej Huty Miedzi Głogów.

"Pęcławianki" zaprezentowały się w nowych strojach, dzięki dotacji od rządowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Panie otrzymały ją jako koło gospodyń wiejskich, do którego wszystkie należą. Uszyła im je specjalistyczna pracownia krawiecka zespołów ludowych w Wieliczce, na zamówienie. RED

(Dorota Nyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%