Zamknij

Co warto wiedzieć o biometanie?

00:03, 04.12.2023 .
Skomentuj

 

Co warto wiedzieć o biometanie?

Ekologiczny i produkowany lokalnie. Mniejsza ilość odpadów w regionie i droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym. Poznaj najważniejsze pojęcia związane z produkcją biometanu. Będzie produkowany pod Głogowem z korzyścią dla mieszkańców i środowiska.

Biogaz – mieszanina metanu (CH4) i dwutlenku węgla (CO2), powstaje w procesie degradacji materii organicznej pod nieobecność tlenu. Mówimy wtedy o fermentacji beztlenowej lub metanizacji. Przetwarzany materiał to pozostałości roślin, odpady spożywcze, ścieki, produkty uboczne z hodowli zwierząt, rośliny pośrednie, odpady organiczne komunalne i przemysłowe. Dzięki temu biogaz stanowi w 100% odnawialne źródło energii.

Biometan – powstaje w procesie oczyszczania biogazu, dzięki czemu może on mieć takie same właściwości jak gaz ziemny. Może być wykorzystywany do ogrzewania, gotowania lub w przemyśle. Jest świetnym paliwem w transporcie. Możemy też z niego wytwarzać energię elektryczną. Biometan jest zazwyczaj transportowany i magazynowany przy użyciu istniejącej infrastruktury gazowej.

Transformacja energetyczna – wytwarzany z materiałów organicznych biogaz jest w 100% odnawialną energią, pozwalającą na znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza. Fermentacja beztlenowa pozwala na odzysk odpadów i zmniejszenie zużycia nawozów chemicznych, co skutkuje lepszym powrotem do gleby składników odżywczych niezbędnych do wzrostu organicznego i redukcją emisji CO2, związaną z produkcją i importem nawozów chemicznych.

Pod Głogowem na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie nowoczesna biometanownia. Jest ona częścią projektu, który zakłada powstanie w Głogowie nowoczesnego energetycznego Zielonego Hubu. Najwyższą jakość wykonania i nowoczesną technologię zapewni inwestor, lider transformacji energetycznej. ENGIE to globalny gracz w dziedzinie niskoemisyjnej energii i usług, działający w Polsce w sektorach: produkcji ciepła, produkcji zielonej energii, zarządzania budynkami, efektywności energetycznej.

Gospodarka o obiegu zamkniętym – model gospodarczy, którego celem jest wytwarzanie towarów i usług w sposób zrównoważony, poprzez ograniczanie zużycia i marnowania zasobów (surowców, wody, energii) oraz wytwarzania odpadów. Chodzi o zerwanie z liniowym modelem gospodarki (wydobywanie, wytwarzanie, konsumowanie, wyrzucanie) na rzecz „cyrkularnego” modelu gospodarczego.

Poferment – nawóz, który może zastąpić nawozy chemiczne. Powstaje jako produkt uboczny przy produkcji biogazu, jest to odgazowana, przefermentowana i ustabilizowana masa powstała po przetworzeniu substratów/odpadów rolno-spożywczych i świetnie sprawdza się w rolnictwie. Ta płynna pozostałość, pełna niezdegradowanych pierwiastków organicznych i minerałów, jest wykorzystywana przez rolników. Jest świetnym nawozem, łatwo przyswajalnym przez rośliny. Jego koszt emisyjny i środowiskowy jest znacznie niższy niż w przypadku nawozów mineralnych azotowych i fosforowych, które zużywają paliwa kopalne na etapach produkcji i importu.

Czystość powietrza – nowoczesna biogazownia przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Zalegające odpady rolnicze wydzielają odory, gdy zostają zebrane i trafiają do biogazowni, przestają wydzielać zapachy odczuwalne przez społeczeństwo. Technologia metanizacji, czyli fermentacja beztlenowa, rozkłada te materiały organiczne bez dostępu tlenu, to znaczy bez kontaktu z powietrzem, a zatem bez wydzielania zapachów.

Rozwój gospodarczy – rozwój produkcji biometanu ma wpływ na cały ekosystem, pobudzając lokalną gospodarkę i chroniąc przyrodę. W szczególności rolnikom oferuje fantastyczną możliwość dywersyfikacji swojej działalności. Dzięki metanizacji odpady organiczne stają się zasobem: pozostałości rolne i odchody zwierzęce wykorzystywane są do produkcji gazu. Poferment, produkt uboczny metanizacji, zastępuje nawozy mineralne w celu poprawy gleby i nawożenia upraw. Angażując się w produkcję biometanu, rolnicy biorą udział we wspólnym projekcie i przyczyniają się do zazieleniania miksu energetycznego. Do tego dochodzi możliwość rozwoju lokalnych firm, a także tworzenie miejsc pracy przy produkcji biogazu.

Zobacz Więcej

(materiał informacyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%